Σάββατο, 01. Οκτωβρίου 2011

Αρχείο ειδήσεων...

Η εφημερίδα μας....

Με πανάξια νίκη επί της Ρόδου ο Παναιτωλικός Αγρινίου στη β  εθνική

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με γκολ  στις καθυστερήσεις, ο Παναιτωλικός κατάφερε σήμερα 23/5/09, να νικήσει με 2-1 τη Ρόδο σε αγώνα μπαράζ στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και να ανέλθει  στην Β' Εθνική κατηγορία. Η ομάδα της Ρόδου είχε προηγηθεί   5' του αγώνα, αλλά η ομάδα του Αγρινίου  πραγματοποίησε την μεγάλη ανατροπή στο τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας το εισιτήριο του προβιβασμού.

Το ημίχρονο είχε τελειώσει με τον Παναιτωλικό να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 48', όταν η κεφαλιά του ανενόχλητου Μπελεβώνη, πέρασε πάνω από την εστία του Παναγιωτόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί δυναμικά να επιτύχει στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 55', ο Παπαποστόλου επιχείρησε το μακρινό σουτ, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Παναγιωτόπουλο να διώξει με δυσκολία τη μπάλα  σε κόρνερ. Ο Παναιτωλικός έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 83'. Ο Ντελγκάδο βρήκε τον Χαραλαμπάκη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Παναγιωτόπουλος και στην επαναφορά ο Καραμαλίκης σε κενό τέρμα, ισοφάρισε σε 1-1 για τους Αγρινιώτες. Μη αρκούμενος στην ισοφάριση  ο Παναιτωλικός κατάφερε στην εκπνοή του αγώνα να πετύχει την μεγάλη ανατροπή, με γκολ του Παλαιολόγου και έτσι πήρε το διαβατήριο για την Β' Εθνική, καταλήγοντας στο 2-1.

Ρόδος (Δημήτρης Σπανός): Παναγιωτόπουλος, Μερεσιώτης (62' Αντωνίου), Μαλλιάκας, Πελέκης, Χαλούλος, Παπαδόπουλος, Ζαχαράτος, Γκιγκάνι, Λιοσάτος, Ρόμαντσουκ (68' Μαϊλης), Τριχιάς.

Παναιτωλικός (Βασίλης Νταλαπέρας): Μπαμπανιώτης, Μπακάκης (70' Χαραλαμπάκης), Θεοδοσιάδης, Παλαιολόγος, Νάιντος (77' Ζουρούδης), Μπελεβώνης (55' Ζορμπάς), Δέντσας, Μουμίν, Παπαποστόλου, Ντελγκάδο, Καραμαλίκης.